A Nap gyermeke - a ciprusi bor
A szőlőbor, és maga a bor története évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza. Azokra az időkre, melyek a mitológia és a történelem összefonódásának eredményeként a korabeli társadalmak életét nagyban meghatározó különböző vallások előretörését eredményezték.
Ciprus, ez az alig több, mint 9 ezer négyzetkilométeren elterülő, s mindössze 930 ezer lakost számláló sziget, a világ egyik legősibb bortermelő országa.
A feltárt régészeti leletek fényében bizonyossággal kijelenthető, hogy a ciprusi szőlőtermesztés az időszámításunk előtti negyedik évezred táján vette kezdetét.
A sziget lakosainak borok iránti szeretetét évszázadokkal később maga Dionüszosz is bebizonyította. Ezt az állítást megerősíteni látszanak a Dionüszosz Paphos-i házának falait díszítő, a szőlőszüret eseményeit és szereplőit ábrázoló, csodálatos mozaikképek.
A mai Ciprus szőlőtermesztése több mint száz esztendős múltra tekint vissza, nem csoda hát, hogy napjainkban a szigetország egyetlen gyümölcsféléből sem termel annyit, mint szőlőből. A szőlőtermesztés és bortermelés manapság leginkább a Limasszol környéki településekre, valamint a Pitsillia, Laona és Afamis régiók falvaira korlátozódik.
A kiváló ciprusi talaj mellett az ország klimatikus viszonyai is meghatározó szerepet játszanak abban, hogy a ciprusi bort világszerte milliók ismerik és kedvelik. A mediterrán éghajlatú szigetország hosszú és meleg nyara kimondottan kedvez a kiváló minőségű borok alapját képező szőlőfajták termesztésének.
A büszke helyi bortermelők valahogy így szokták meghatározni a ciprusi bor lényegét: „A bor a Nap, és a generációk hosszú sorának tapasztalatát magába szívó ciprusi talaj gyermeke, ősapáink felbecsülhetetlen kulturális öröksége, mely minden korban képes volt kiállni az idők próbáját”.
A mediterrán éghajlat ugyanakkor nem csupán napsütéses nyárról, hanem kellemes télről is gondoskodik. A szikrázóan vakító nyárral szöges ellentétben álló, tompa színeket és csodálatos szürke árnyékokat rejtő tél fényei káprázatos látképet kölcsönöznek a sokszor megindító érzéseket keltő ciprusi tájnak.
A tél derekán, kellemes időjárási viszonyok közepette kerül sor a szőlőtermesztés két legfontosabb mozzanatára, a szántásra és ültetésre.
A korábbi generációk szőlészei mindig kivárták a talaj nedvességét biztosító esős időszak beköszöntét, s csak azt követően kezdtek a szántás fárasztó műveletéhez. Akkoriban a föld megművelésének egyetlen módját az egyszerű ekevasak jelentették, melyek vontatásához az erre alkalmas háziállatok, szamarak, lovak és ökrök erejét használták.
Páratlan erejüknek köszönhetően az ökröknek különleges jelentőséget tulajdonítottak, ezért ellentétben a birkákkal és kecskékkel, sohasem vágták le őket. E szívós állatokat amolyan sokadik családtagként kezelték, hiszen hasznos jelenlétük megkönnyítette a mezőgazdasági munkálatokat, és nagyban elősegítette a családi gazdaságok fejlődését.
A szőlőtőkék elültetése - egyes régiókat leszámítva - általában január-február környékén vette kezdetét. A hagyományok értelmében az ültetésre kizárólag teliholdkor lehetett sort keríteni, hiszen a legendák szerint az égi jelenség garanciát jelentett a formás, telt szőlőszemekre. Természetesen az ültetést végző személyre nézve is voltak bizonyos kitételek: ezt a munkát csakis tapasztalt szőlészek végezhették.
„Ültessen engem két, fehér szakállas, éltes ember, ágyamat szántsa két szelíd, jó ökör, s fiatal férfiak, és szép szüzek tüsténkedjenek körülöttem, hogy amikor aztán eljön a szüret, teletölthessem zsákjaikat, és megfizessek kitartó munkájukért!”
A szőlőtőkék ültetése évszázados hagyományokra tekint vissza: azokra az időkre, amikor a ciprusiak felismerték az őshonos bogyós növényben rejlő óriási lehetőségeket. Ráadásul a sziget hegyvidéki részein a termőtalajt túl jó minőségűnek ítélték ahhoz, hogy azon más növényt termesszenek.
Mielőtt hozzákezdhettek volna a szőlőtőkék elültetéséhez, a talajt 70-80 centiméter mélységig meg kellett tisztítani a kisebb-nagyobb szikladaraboktól, kövektől. A nedves talaj könnyebb megmunkálhatósága miatt ezt is javasolt volt a téli hónapokban végezni.
Az ültetésre, melyhez egyszerre három szakemberre volt szükség, általában április-május magasságában került sor. A tőke helyét kijelölő és kiásó, a tőkét a földbe helyező, valamint az elültetett növény locsolásáról gondoskodó szőlészek voltak a szertartás főszereplői.
Mindeközben szőlőtőke- és víz utánpótlásról gondoskodó segítők hada állt a három tiszteletre méltó férfiú szolgálatában. A segédek elsődleges feladata a falu forrása, és a szőlőültetvény közötti folyamatos vízszállítás biztosítása volt, melyhez természetesen szamaraik segítségét is igénybe vették.
Sokak szerint a legnehezebb feladat a harmadik fázis felelősére hárult, neki egy apró fadarab segítségével kellett elsimítania a földet a frissen elültetett szőlőtőke körül, hogy ezzel biztosítsa a növény és a talaj közötti teljes összhangot.
Pitsillia régió falvaiban még bort is öntöttek a legelső szőlőtőke számára kiásott mélyedésbe, hogy a „bor még több bort szüljön”. A szőlőtőkék elültetése tehát valójában kész szertartás volt, melynek a számtalan segítő kéz, és asszonyi kecsesség elengedhetetlen részét képezte.
A kimondottan fárasztó munkavégzést követően került sor a mbukkomára, vagyis a reggelire, melyet az ültetési munkálatokban is boldogan részt vállaló asszonyok szervíroztak. A fesztelen, szabad ég alatt elköltött lakomát a földtulajdonos birtokán megrendezett, immár ünnepi összejövetel követte, melynek során a jelenlevők – egyebek között - közösen imádkoztak településük védőszentjéhez.
Az első szőlőkezdemények augusztus elején bukkannak elő. A várva várt, apró szőlőszemeket aztán a település lelkészéhez viszik, hogy augusztus 6-án, a Megváltó napján megáldhassa azokat.
Ugyanehhez a hagyományhoz kapcsolódik egy 13. századi ikon, mely egy fürt szőlő csodáját meséli el: néhány egyházi példabeszéd is említést tesz egy gyermek szentről, aki a szőlőlugasba lépve leszakított egy fürt szőlőt augusztus 6-a előtt. Miután vétkéért apja, Küriakosz megfedte, a gyermek visszatért a szőlőhegyre, és visszahelyezte a fürtöt a tőkére, melynek sebei azonnal beforrottak.
A szőlőszüret általában augusztus végén veszi kezdetét, és főként a sziget magasabban fekvő termőföldjein egészen akár novemberig elhúzódhat.
A szőlő és más gyümölcsök szüretelési idejének, augusztus havának különös jelentősége a népnyelvben is gyakran visszaköszön: „Óh, augusztus, bárcsak minden évben kétszer köszöntenél! Leszek idős télen, s betakarításkor gyermek, csak a dicső szőlőszüret idején erős férfi legyek!”
Manapság egyre kevesebben szüretelnek hagyományos módon. Ők, az ún. „három kosaras technikát” alkalmazók azonban mind a mai napig fittyet hánynak a modern technika vívmányaira.
A hagyományok szerint mindhárom különböző méretű kosárra más és más célból van szükség: a legnagyobbikba a borkészítéshez használandó, egészséges, a közepes méretűbe a mazsolának szánt, a legkisebbikbe pedig, a szüret során összenyomott szemeket tartalmazó fürtök kerülnek.
A ciprusi szamaraknak még alig néhány évtizede is fontos gazdasági jelentőségük volt. Olyannyira, hogy szinte lehetetlen volt olyan gazdaságot találni, amelynek udvarán ne lézengett volna egy-két derék példány. A szamarak szállították ugyanis a leszüretelt szőlőt a földtulajdonos házába, vagy olykor egyenesen a présházba.
A szőlőszüretet követően a szorgos sereg hozzáláthatott a bor készítéséhez és tárolásához, valamint a családok számára télvíz idején táplálékul szolgáló szőlőfürtök tartósításához.
A tartósításra szánt, főként fehér húsú szőlőfajtákat akasztókra fűzték, és az ablakba rakták. Az így felaggatott fürtök a friss levegő, és főként a hűvös időjárás hatására mesterséges anyagok hozzáadása nélkül konzerválódtak.
Vízkeresztkor a családok néhány fürtöt a templomba vittek, és megáldattak. A szőlővel és más gyümölcsökkel teli kosarakat a szenteltvíztartó köré helyezték, majd a tisztelendő atya szép sorjában megáldotta őket.
Egyes visszaemlékezések szerint a szenteltvíztartó körül álló, gyümölcsökkel rakott kosarak száma mindig megegyezett a faluban élő családok számával. Az áldást követően a tiszteletes a vízkereszti szenteltvízzel jelképesen meglocsolta a szőlőfürtöket, ezzel mintegy megóvva azokat a különböző fertőzésektől.
A borkészítés egyik legrégebben ismert módszere - melynek során a kitaposott szőlőlevet hatalmas, kőből faragott vagy agyagból készült tartályokban fogták fel - a hosszú évszázadok alatt mit sem változott. A faragott edények néhány példánya a Limasszol és Paphos környéki falvakban mind a mai napig fellelhető. Ezen régiókban az is jól megfigyelhető, hogy számos szőlősgazda továbbra is az ősi technika, vagyis a szőlőtaposás segítségével készíti borait.
Jó bor csakis jó szőlőből készülhet, így a préseléshez első sorban jó érett, 13-14 cukorfokos szőlőre van szükség. A megfelelő szőlőfürtöket a gazdák maguk válogatják, és minden esetben a hagyományos kosarakban szállítják haza. Ezután egyesével szétterítik a tetőn, és 8-10 napig állni hagyják őket, majd ha nem túl hideg, de nem is meleg az idő, hozzálátnak a taposáshoz.
Vannak, akik mezítláb, akadnak, akik gumicsizmában, de olyanok is, akik nejlonszatyorral lábukon tapossák a szőlőt. Ez a borkészítés ősi módszere.
A ciprusi házi bor semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz, s a kancsókat is természetes anyagokkal, faszén és szentjánoskenyér égetésével tisztítják.
A kipréselt, friss szőlőlét kisebb méretű agyagkancsókban fogták fel, ahonnan gondos kezek az érési folyamatokért felelős, nagyobb agyagedényekbe öntötték azt. Hogy a néhány nap alatt végbemenő érési folyamatok ne tudják kibuggyantani az edényből, a kipréselt szőlőlevet rendszeresen kevergetni kell egy farúddal vagy villával. Az érési folyamatok lejátszódása alatt egy fűzfa kosár segítségével választják el egymástól a masszát és a szőlőlevet, ezzel mintegy megszűrve a forrásban lévő bort. A musttól elválasztott szőlőhéjak végül a lepárlóüstbe kerülnek. Az érési folyamatok befejeződését követően az edények száját gondosan lepecsételik, majd 40 napra félretették a korsókat.
A borkészítés során hátramaradt mellékanyagot, miután megbizonyosodott róla, hogy egyetlen gramm cukrot sem tartalmaz, a borász a lepárlóüstbe rakja. Ebből készül majd a helyi italkülönlegesség, a Zivania. Mivel a Zivania készítésére a téli hónapokban kerítenek sort, a lepárlóüstöt általában az udvar valamely fedett részén állítják fel. A főként szárított mogyoróval és szőlőzselével kínált Zivania nem csupán kiváló vendégváró italkülönlegesség, de – amit csak kevesen gondolnának – az égő, viszkető bőrfelületekre is kitűnő gyógyírként szolgál.
Meglehetősen kis területe ellenére Ciprus szigete világhírű borokkal büszkélkedhet. A Biblia Ótestamentumában, a Salamoni Bölcsességek között is említést tesznek arról, hogy maga Bölcs Salamon király is vitt magával elültetendő szőlőtőkéket Ciprusról.
Szent Gergely sorai szintén alátámasztják a korabeli társadalmak bor iránti odaadását: „János, portugál király 1490-ben bujtóvesszőt visz magával Madeira szigetére, e földi paradicsomban is meghonosítandó a tüzes ciprusi bor enyhébb gyermekét”.
Amióta csak ismeri, az ember a bort mindenkor isteni ajándéknak tekintette. Az Ótestamentum szerint az özönvizet követően maga Noé is földművelésre adta a fejét: „Noé pedig földmívelő kezde lenni, és szőlőt ültete. És ivék a borból, s megrészegedék, és meztelen vala sátra közepén”.
De a templomok ikonosztázai is remekül példázzák, hogy a bor a keresztény vallás egyik meghatározó jelképe lett: „én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők”. A szőlőt gyakran használták Szűz Mária szimbolizálására is: „Óh, Istennek anyja, te magad vagy az igaz szőlőtő, s egyszülött fiad az élet gyümölcse”.
A bor tehát kétséget kizáróan meghatározó jelentéssel bír a keresztény vallásban, melyet a fenti példák is remekül illusztrálnak.
A bort tehát, a búzához és az olívaolajhoz hasonlatosan Isten embernek szánt ajándékának tekintették. A monostorokban nem csupán imádkoztak, de a Szent Áldozáshoz szükséges, különféle borok elkészítésére is az Isten Házaiban került sor. A Kykkos-i Szent Monostor volt az egyik legismertebb bortermelő apátság, melynek szerzetesei fehér és vörösbort, valamint Zivaniát is készítettek.
A ciprusi borok minőségét illetően minden utazónak egyöntetű véleménye van: „A ciprusi bor olyan édes és sűrű, hogy akár a mézet, kenyérre lehetne kenni”.
Egy német nemes így fogalmaz: „A legkülönlegesebb bor a sziget déli részének magasan fekvő tájain található. Ha nem akar berúgni, egy rész borhoz tíz rész vizet tölt az ember! Ha valaki egy egész üveggel elfogyaszt a nemes nedűből, nem csupán részeg lesz, de akár a gyomrát is tönkreteheti. Ennek ellenére a helyiek úgy vélik, ez a bor tisztán, vagy üres gyomorra a legélvezetesebb. Sosem láttam még nagyobb ivókat náluk”.
Ciprus borai mindig jól ismertek voltak a külföldiek számára. Miután megvásárolták a szigetet, a Templomos Lovagok a legrégibb helyi bor nevét Coumandaria-ra keresztelték. Nevét a Templomos Lovagok Kolossiban működő főhadiszállásáról kapta, mely terület később a Szent János lovagrend irányítása alá került, és mintegy 60 falvat foglalt magába.
A bor nemzetközi ismertségét, és főként a nyugat-európai országokban tapasztalt kedvező fogadtatását éppen a Kolossiban székelő Szent János lovagrend tagjainak köszönhette. Anglia királyai egytől-egyig a Coumandaria feltétlen hívei közé tartoztak. Sőt, állítólag egy 1352. évi szimpózium alkalmával a Londoni Borkereskedők Ipartestületének elnöke is e bort ajándékozta a tanácskozáson résztvevő 5 uralkodónak: az angol III. Edvárdnak, Dávid skót királynak, János francia, Valdemár dán, és I. Péter ciprusi uralkodónak.
A kimagasló eseményt követően elterjedtté vált egy szállóige, mely szerint „a ciprusi bor úgy ragyog, akár csillag az égen”, a Coumanderia-nak pedig „az apostolok bora” címet adományozták.
Napjainkban törvény szabályozza a Coumanderia gyártását, amely így főként Limasszol környékére korlátozódik. A bor készítéséhez a két legismertebb ciprusi szőlőfajtát, a fehér és vörös xynisteri-t használják.
Miután leszüretelték, a szőlőfürtöket cukortartalmuk növelése érdekében szétterítik a napon. A megfelelő cukortartalom elérését követően a fürtöket a présgépbe teszik, és kisajtolják. Az érést követően a bort tölgyfahordókba fejtik, hozzáadnak egy kevés Coumanderia-t az előző évek terméséből, és legalább két évig állni hagyják.
A szőlő csak nemrég virágzott ki, s máris kezdődik az újabb borászati ciklus. A tél közeledtével a szőlőlugasok ismét visszhangozni kezdik a ciprusi szőlősgazdák hangját. A hangokat, melyek az idő múlásával éppúgy a múltba vesznek, mint a gyönyörű szigetország kulturális örökségének fontos részét képező, ősi borászati hagyományok.
„Üdvözlégy, ó borász, ki szőlőskerted kapálod, s kinek tőkéi magasak és buják, s ízük akár a méz. Áss mélyre önmagadban is, ó acélos karú harcos, hogy lelked, a szent szőlő bőséges gyümölcsöt teremjék, melyre az angyalok örömmel terítik szárnyaikat majd.”